«هشتگ» نماد محبوب شبکه های اجتماعی

مشاهده یکپارچگی هشتگ ها با شبکه های اجتماعی محبوب و حضور پر رنگ شبکه های اجتماعی در زندگی مردم جهان حاکی از آن است که هشتگ ها به سادگی کنار گذاشته نخواهند شد. هشتگ ها هنگام استفاده هدفمند نقشی حیاتی در شبکه های اجتماعی ایفا می کنند.

عصر ایران – امروزه شبکه های اجتماعی در کانون توجه جهانی قرار دارند و به واسطه تداوم روند افزایشی محبوبیت آنها درباره واژه هایی مانند “هشتگ” بیش از هر زمان دیگری صحبت می شود. استفاده از هشتگ روشی برای کاربران شبکه های اجتماعی به منظور برچسب‌زنی پست های خود با کلیدواژه ها است که این اقدام سازماندهی آنها برای شبکه های اجتماعی و جستجو برای کاربران دیگر را تسهیل می کند.

هشتگ؛ نماد محبوب شبکه های اجتماعی

به گزارش “گروه علم و فناوری” عصرایران، اما هشتگ ها از کجا پدیدار شدند؟ چگونه می توانیم آنها را برای کسب و کار خود مورد استفاده قرار دهیم؟ چه کسی تصمیم گرفت تا علامت “هش” (#) را در مقابل یک واژه قرار دهد تا جریان های ردیابی در سراسر شبکه های اجتماعی آغاز شود؟ آیا هشتگ ها برای سالیان متمادی همراه ما خواهند بود و یا در آینده به عنوان موضوعی موجب پشیمانی انسان در گذشته به آن نگاه خواهد شد؟

در حال حاضر، هشتگ ها چنان رواج یافته اند که مردم از آنها خارج از هدف تعیین شده‌شان نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال، مردم هشتگ ها را در پیام های متنی، گپ زدن ها، آهنگ ها و تبلیغات نیز به کار می گیرند.

 

هشتگ چیست؟

هش.تگ: واژه یا عبارتی که پیش از آن علامت هش یا نامبر # قرار می گیرد در داخل متن به منظور شناسایی یک کلیدواژه یا موضوع مورد علاقه و تسهیل جستجوی آن استفاده می شود. از این رو، هرگاه کاربری به پست خود هشتگی اضافه می کند به سرعت توسط شبکه اجتماعی طبقه بندی شده و توسط کاربران دیگر قابل جستجو می شود.

هنگامی که کاربری روی هشتگ کلیک کند، به صفحه ای که تمامی پست های مشابه با کلیدواژه هشتگ شده در آن جمع شده اند، منتقل می شود. هنگامی که یک کلیدواژه از محبوبیت کافی برخوردار می شود به عنوان یک “ترندینگ” (Trending) شناخته می شود. هر یک از موضوعات ترندینگ کاربران بر اساس موقعیت مکانی و ارتباطات اجتماعی آنها متفاوت است.

 

هشتگ ها از کجا آمده اند؟

ممکن است این مساله تعجب آور باشد اما نخستین استفاده از یک هشتگ در شبکه های اجتماعی به “کریس مسینا”، کارمند سابق گوگل و یکی از طراحان گوگل+، باز می گردد که نخستین هشتگ را توییت کرد. این توییت در بیست و سوم آگوست ۲۰۰۷ با متن “درباره استفاده از # (پوند) برای گروه ها چه احساسی دارید. مانند #barcamp؟” انجام شد.

 

چگونگی ایجاد هشتگ شخصی

ایجاد هشتگ می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند مورد استفاده قرار بگیرد. اگر این کار را درست انجام دهید و از شانس خوبی نیز برخوردار باشید، هشتگ‌تان ترندینگ را در میان چرخه فالوئرهای (دنبال کننده های پست های یک کاربر) شما آغاز می کند. اگر صاحب کسب و کار باشید، هر زمان فردی آن هشتگ را مشاهده کند، برند شما را به خاطر می آورد. با این وجود، داستان های ترسناک بسیاری درباره شکست بازاریابان آنلاین هنگام ایجاد هشتگ خود وجود دارند. عنصر کلیدی در ایجاد یک هشتگ موفق بدون “ابهام” بودن آن است. هشتگ خود را باید به گونه ای ایجاد کنید که ارتباط روشن و کاملی با موضوع و چیزی که قصد صحبت درباره آن را دارید، داشته باشد.

 

هشتگ؛ نماد محبوب شبکه های اجتماعی

چه کاراکترهایی می توانند در یک هشتگ به کار گرفته شوند؟

برای شروع، در هشتگ از فاصله استفاده نمی شود. اگر هشتگ شما شامل چند کلمه می شود باید تمامی آنها پشت سر هم و در یک گروه قرار بگیرند. اگر قصد ایجاد تمایز بین واژه ها را دارید در ابتدای هر واژه از حروف بزرگ استفاده کنید. واژه هایی که با حروف بزرگ آغاز می شود تغییری در نتایج جستجو ایجاد نکرده و جستجو برای #BlueSky به حاصلی مشابه با #bluesky منجر خواهد شد.

اعداد در هشتگ ها پشتیبانی می شوند. این در شرایطی است که علائم نقطه گذاری از این قاعده پیروی نمی کنند. علائمی مانند نشان ستاره (*) و امپرسند (&) و دیگر کاراکترهای ویژه را نیز فراموش کنید.

به خاطر داشته باشید علامت (@) داستان متفاوتی دارد. استفاده از @ پیش از توییتر یک کاربر موجب ارسال مستقیم توییت به وی می شود. عملکرد هشتگ این گونه نیست. در نتیجه، اگر قصد دارید به صورت مستقیم به فردی دسترسی داشته باشید از هشتگ استفاده نکنید.

 

نحوه استفاده از هشتگ ها

– استفاده از هشتگ در یک پست شبکه اجتماعی به سادگی افزودن علامت # پیش از یک واژه یا عبارت بدون فاصله یا نقطه گذاری (اعداد مشکلی ندارند) است.

– در یک هشتگ چندین واژه را در کنار هم قرار ندهید یا به عبارت دیگر زنجیره ای طولانی از کلمات ایجاد نکنید.

– اگر با یک هشتگ در یک حساب کاربری عمومی توییت می کنید، هر کاربری که آن هشتگ را جستجو کند ممکن است توییت شما را بیاید.

– از #spam #with #hashtags استفاده نکنید. یک توییت واحد را بیش از اندازه برچسب زنی نکنید.

– از هشتگ ها تنها در توییت های مرتبط با موضوع استفاده کنید.

 

چه شبکه هایی از هشتگ ها پشتیبانی می کنند؟ 

اکثر شبکه های اجتماعی به روشی پایه برای سازماندهی داده ها و تسهیل جستجو برای کاربران از هشتگ ها استفاده می کنند. با این وجود، هر شبکه اجتماعی از حالت های مختلفی در زمینه چگونگی استفاده از آنها سود می برد. 

هشتگ؛ نماد محبوب شبکه های اجتماعی

توییتر

توییتر زادگاه استفاده مدرن از هشتگ است. هشتگ های توییتر عمدتا برای اشاره به موضوعات ویژه در گفتگو کاربرد دارند. نوار کناری ترندها در فید توییتر فهرستی از هشتگ هایی که ممکن است به آنها علاقمند باشید را ارائه می کند. این فهرست بر اساس توییت هایی که انجام می دهید شکل می گیرد.

هنگامی که به دنبال هشتگی در توییتر هستید سه روش برای فیلتر کردن نتایج وجود دارد. در حالت “Top” محبوب‌ترین و مرتبط‌ترین پست ها از جمله از کاربرانی که آنها را دنبال نمی کنید، نمایش داده می شوند. در حالت “All” هر توییتی که از آن هشتگ استفاده می کنند به صورت همزمان نشان داده می شود. در حالت “People You Follow” نتایجی از کاربرانی که دنبال می کنید، نمایش داده می شوند.

فیسبوک

فسیبوک در ژوئن ۲۰۱۳ پشتیبانی از هشتگ را آغاز کرد و البته این اقدام به جریانی نیرومند مبدل نشد. با کلیک روی هشتگ های فیسبوکی فهرستی از پست های حاوی هشتگ مشابه نمایش داده می شوند. نتایج به افرادی که شما می شناسید، محدود نمی شوند.

اینستاگرام

هشتگ ها می توانند برای تکمیل عکس های به اشتراک گذاشته شده در اینستاگرام استفاده شوند و به کاربر در کشف حساب های کاربری جدید و گزینش فالوئرها کمک کند.

گوگل+

هنگامی که روی یک هشتگ گوگل+ کلیک می کنید نتایج جستجو شامل هشتگ اصلی و همچنین پست هایی با برچسب ها و کلیدواژه های مشابه می شود. نتایج جستجوی گوگل در سمت چپ صفحه نمایش داده می شوند در شرایطی که نتایج جستجوی هشتگ در گوگل+ سمت راست پدیدار می شوند. افزون بر این، گوگل امکان جستجو در فیسبوک و توییتر را نیز می دهد.

تامبلر

پست های تامبلر دارای بخش برچسب ویژه ای هستند که کاربر می تواند برچسب ها را در آنجا وارد کند. این برچسب ها عملکردی مشابه با هشتگ های توییتر در سازماندهی پست ها بر اساس موضوع دارند اما علامت هش به طور خودکار وارد می شود.

پینترست

از هشتگ های پینترست می توانید برای جستجو و نشانه گذاری محتوا استفاده کنید. با کلیک روی هشتگ در یک پین نتایج حاوی همان هشتگ بعلاوه پین هایی با واژه یا عبارت مشابه در شرح نمایش داده می شوند.

یوتیوب

استفاده از هشتگ در بخش نظرات یوتیوب بسیار رایج است. کاربران می توانند نظرات خود را با هشتگ ها قرار دهند که کلیک روی آنها صفحه ای حاوی ویدئوهایی با آن هشتگ در عنوان خود را نشان می دهد.

موارد دیگر

از دیگر سایت ها و شبکه های اجتماعی که از هشتگ ها پشتیبانی می کنند می توان به کیک استارتر، واین، فلیکر، فرندفید، گیت‌هاب، اپ.نت و تاوت اشاره کرد.

 

لحن و صدا

فراتر از سازماندهی توییت های خود، هشتگ های توییتر می توانند در نشان دادن لحن و صدای شما هنگامی که به یک بحث بزرگتر ملحق می شوید، کمک کنند. شما می توانید از چندین هشتگ در یک توییت استفاده کنید اما در این کار زیاده روی نکنید. یک تا سه هشتگ به طور معمول محدوده ای قابل قبول در نظر گرفته می شود.

 

کسب و کار و بازاریابی

بسیاری از برندهای مطرح جهان دارای حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی هستند و برخی از آنها هشتگ هایی را برای معرفی رویدادها و کمپین های ویژه گزینش می کنند. اگر قصد دارید تا از توییتر به عنوان بخشی از راهبرد کسب و کار خود استفاده کنید به نکات زیر توجه داشته باشید:

– یک حساب کاربری ویژه را برای معرفی برند یا کسب و کار خود برگزینید. یک حساب کاربری برای کسب و کار خود راه اندازی کرده یا یکی از کارمندان خود را برای توییت از طرف شرکت تعیین کنید. از این طریق کاربران می توانند تمامی توییت ها شما را در یک مکان مشاهده کنند.

– هشتگ های مرتبط را استفاده کنید. حساب های کاربری کسب و کارهای دیگر را بررسی کرده و هشتگ هایی که در حوزه کسب و کار شما استفاده می کنند را مد نظر قرار دهید. اگر بلیت هواپیمای ارزان عرضه می کنید می توانید از هشتگ هایی مانند #CheapTravel استفاده کنید تا کاربران هنگامی که این قبیل کلیدواژه ها را جستجو می کنند به سوی شما هدایت شوند.

– ترندها را دنبال کنید. هشتگ هایی که تبدیل به ترندینگ می شوند را مد نظر قرار داده و اگر با کسب و کار شما مرتبط هستند از آنها استفاده کنید. استفاده از هشتگ محبوبی که هیچ ربطی به کسب و کارتان ندارد می تواند شما را به عنوان یک اسپمر معرفی کرده و اعتبارتان را خدشه‌دار کند.

– هشتگ شخصی خود را ایجاد کنید. اگر قصد دارید تا یک هشتگ ویژه برای یک رویداد یا کمپین ایجاد کنید چیزی را انتخاب کنید که تا پیش از این استفاده نشده و به همه یادآوری می کند از آن در توییت های مرتبط استفاده کنند. هشتگ خود را مفید اما کوتاه انتخاب کنید.

– به خاطر داشته باشید قابلیت مشاهده هشتگ های شما به تنظیمات حریم خصوصی شما بستگی دارد. اگر حساب کاربری توییتر شما روی حالت خصوصی (Private) قرار دارد تنها افرادی که اجازه دسترسی به آن را دارند قادر به مشاهده توییت ها و استفاده از هشتگ ها هستند. اگر از هشتگ ها برای ترویج برند و کسب و کارتان استفاده می کنید نسبت به حالت عمومی (Public) توییت های خود اطمینان حاصل کنید.

 

تبلیغ در هشتگ های ترندینگ

به جای ایجاد هشتگ های شخصی خود از این فرصت برخوردار هستید تا توییت هایی بر اساس هشتگ های ترندینگ ایجاد کرده و امیدوار باشید در معرض دید کاربرانی قرار بگیرید که آن ترند را جستجو می کنند. نکته کلیدی که باید در این زمینه به خاطر داشته باشید ارتباط است. نباید خود را در ترندینگ هایی که ربطی به موضوع مد نظر شما ندارند، مطرح کنید. بی تردید، مشاهده تبلیغات نامربوط تجربه خوبی محسوب نمی شود.

 

ردیابی و تجریه و تحلیل هشتگ

هنگامی که درباره هشتگ هایی که می توانید برای تعامل با مخاطبان استفاده کنید، فکر می کنید توجه به مخاطبان نیز سودمند خواهد بود. کلیدواژه ها و هشتگ هایی که پیش‌تر با برند شما مرتبط بوده اند را یافته و نمونه های مثبت را تقویت کنید.

 

آیا هشتگ ها عمری طولانی خواهند داشت؟

مشاهده یکپارچگی هشتگ ها با شبکه های اجتماعی محبوب و حضور پر رنگ شبکه های اجتماعی در زندگی مردم جهان حاکی از آن است که هشتگ ها به سادگی کنار گذاشته نخواهند شد. هشتگ ها هنگام استفاده هدفمند نقشی حیاتی در شبکه های اجتماعی ایفا می کنند.

هشتگ ها مردم را به دسته بندی پست های خود تشویق می کنند که این اقدام جستجوی پست هایی با موضوع مشابه برای یافتن محتوای مورد نظرشان را تسهیل می کند. همچنین هشتگ ها روش ساده برای پخش اخبار در میان افراد و گروه هایی است که شاید به طور فعال در جستجوی آنها نباشند. در نتیجه به نظر می رسد هشتگ ها سالیان متمادی همراه ما خواهند بود.